Tbb gondolat egy nmet edz kollgtl, valamint sajt vlemnyem s krseim az edzsre jr gyermekek szleihez.
Thomas Staacks:„Helyes mdszerekkel a gyerekek hosszan lelkesednek a futball irnt.”
Az egsz sportg legnehezebb felksztsi idszaka a gyermekfutball kora. Ebben a korban vagy sikerl meghdtani a srcokat (lenyokat) helyes szakmai s pedaggiai mdszerekkel a sportgunknak vagy rkre elvesztjk ket. s ha felnnek, sajnos sok esetben a gyermekeiket is! „A gyermekfociban a jkedv, a jtk s a mka alapkvetelmny.” Ilyen krlmnyek kztt a gyermekek hajlandak tanulni, buzgak az edzsen, sszpontostanak a feladatokra, boldogok!
Nmet edzkollgk szerint az alkot, motivl lgkrben alkalmazott mdszerek sikert grnek mind a gyermekek, mind az edz s a szlk szmra is.
Mert a legfontosabb a jtkrm! A gyermeknek a jtkban sajt, bels indtka van! Boldog akar lenni!
rlni akar! Felszabadultan akar jtszani! Mr a legkisebbek is „elmennek vadszni”, szerez egy labdt s elviszi az vilgba. Boldog, mert van egy jtkszere, amelyet kzzel, lbbal, fejjel eltolhat oda, ahova szeretn. Sokszor a sajt kapujba is. A sajtos vilgban alkot, dnt, s ezltal boldog.
A labdarg-mrkzs a knnytett szablyaival, (MGYLSZ)A jtk ilyen feltteleivel alapvet mozgsszksgletknt jelentkezik a gyermekek szmra. A futball szenvedlynek a kialaktsa a 4 -10 ves korban meghatroz lehet, ha nem a legmeghatrozbb, az egyn szmra. Amennyiben ezen idszakban ki tudjuk alaktani a futball irnti szeretett, akkor megteremtettk a futballal kapcsolatot „holtig tart fggsgt”. Ezt a szeretetet folyamatosan meg kell ersteni, mert az lmnyek fleg gyermekkorban nem jelentenek mg „lethosszig tart” llandsgot.
Tny, hogy „javarszt 8-12 ves kor kztt ismerkednek meg a gyermekek a futballal, de sajnos a valsg is az, hogy nagyon sokan meg is szaktjk a kapcsolatukat sportgunkkal.”
Hogy mirt? Azrt, mert elvesztik az indtkukat! Ezrt pedig az edz a felels! Az edz, aki a jtkos tehetsgtl fggetlenl kptelen motivlni! Krds:mivel tudja egy edz a legjobban motivlni a jtkost?
EGYSZER: JTKKAL s TRDSSEL!
s itt ezen a ponton krdsknt merl fel a szli felelssg is. Hiba tesz meg mindent az edz, ha otthon nem kapja meg azt a plusz motivcit, ami szintn nagyon fontos a gyermek letben. Biztatni, btortani kell otthon is gyermeknket. Ne elgedjnk meg azzal, hogy ha a gyermek otthon panaszkodik pl.fradtsgra s erre vlaszul azt mondja neki a szl: „J akkor nem kell jrnod, ha nem akarsz.”Gondoljunk bele: 4 vagy 5, akr 6 vesen, s mg sorolhatnm -14-,de 16 ves korig is-mit tud eldnteni gyermek. Teht otthon is biztatni, btortani kell, sportos letmdra kell nevelni ket, hiszen ebben a rohan vilgban sokkal tbbet r a mozgs, mint pl. kt-hrom ra szmtgpezs, PSP-zs, XBOX-ozs, televzi nzs stb. Nem elg csak az edzi motivci ahhoz, hogy gyermekk folyamatosan, rendszeresen jrjon edzsre.
A motivlsnak vannak bizonyos kls s bels elvei s mdszerei, amelyeket az edzknek s szlknek is knny alkalmazni. Az egyik, az edzsekre rkez gyermekek dvzlse, hangulatkelt beszlgets s az edzs befejezsnek pillanatai. Gyermekkorban a lurkk nem tudnak csendben hallgatni. Meglls nlkl kpesek beszlni, fecsegni. Ignylik, hogy azonnal elmondhassk gondolataikat, de szksges az edzi kontroll, hogy ne alakuljon ki hangzavar.
Amotivls msik alapja lehet a dicsret.Az edz dicsrete a boldogsg egy igazi rzst jelenti a gyermek szmra. Sokszor tbbet jelent, mint a szl dicsrete. A dicsret megersti a gyerekek nbizalmt s gondoskodik egy pozitv nkp kialaktsrl. A gyermek mindig felnz az edzjre.
Nagyon krltekintnek kell lenni, hogy ezt a „tekintlyt” ne rombolja le.
A harmadik fontos motivcis alap a btorts!-s itt nagyon fontos SZL!!!-Ha nem megy valami a gyermeknek, mert kevsb tehetsges, vagy kapkod akkor sem szabad soha elvenni az nbizalmt. Ugyanis a gyermeket legalbb annyira bntja a „sikertelensg”, mint az edzjt. ppen ezrt, tessk ket btortani. Lehetsg van olyan csapatban szerepeltetni, amelyik vrhatan sikeres. „Fondorlatokkal”hozzuk meg szmukra a sikerlmny rzst!
Nhny jtancs s motivcis mdszer:
1.Mindig mesljnk otthon is valamilyen trtnetet, a focirl s egy pr mondatban, de mindig pozitv kicsengssel elemezzk a gyerekkel!
2.Biztassuk az edzsre jrsra a jtk rmeinek kihangslyozsval!
3.Ne mondjuk neki, hogy "Ezt NE gy csinld"! A NE sz blokkolja az agyat s legtbb esetben nehz kijavtani a hibt! Hasznljuk pl. a prbld gy, figyeld meg s utnozd szavakat!
4.Legynk a gyermekkkel szemben trelmesek! Ez egy tanulsi folymat nekik is! Ha trelmetlenek vagyunk velk szemben, negatv hatst vlt ki bennk!
5.Ne vrjuk el a gyerektl egy olyan feladat vgrehajtst, amit nem, vagy nehezen tud megoldani, negcsinlni! Hagyjuk ket kibontakozni, kreatvnak lenni!
6.A tornkon, versenyeken biztassuk, btortsuk ket! Az edzjre kell, hogy figyeljen, nem pedig a szli tancsra!
A foglalkozsokon, letkortl fggetlenl a gyerekek igazi futballistnak rzik magukat. Ne vegyk el tlk ezt az rmt!